Czy wiesz, że...

Zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe.
Więcej…
Aby zminimalizować ryzyko próchnicy, słodycze lepiej spożywać po posiłku, przed szczotkowaniem zębów, a nie jako przekąski między posiłkami.
Więcej…
Jeśli będziesz szczotkować zęby trzy razy dziennie po posiłku pastą do zębów z fluorem a wieczorem będziesz czyścił przestrzenie między zębami nicią dentystyczną, to Twoje zęby będą wolne od próchnicy.
Więcej…

Wybielanie zębów

Wybielanie nakładkowe - W naszym gabinecie wykonujemy wybielanie z użyciem szyny nakładkowej.
Wybielanie za pomocą środków przez nas używanych, renomowanych firm jak np. Nite White 16% zawierających nadtlenek karbamidu, lub też nadtlenek wodoru nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę, oraz nie powoduje stanu zapalnego miazgi zębów. Daje się to łatwo zrozumieć przy pewnej znajomości chemii: większość składników strukturalnych zęba to substancje mineralne - tlenki, w tym tlen atomowy, wytwarzany podczas wybielania i będący substancją wybielającą.
Czy mogą wystąpić reakcje niepożądane?
U osób z zębami wrażliwymi na bodźce może w parę godzin po wybieleniu, szczególnie wykonywanym z użyciem wysokoprocentowych preparatów wystąpić uczucie nadwrażliwości, które mija po kilku kolejnych godzinach. Innym niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo go zaaplikuje do nakładki. Preparat zamiast kontaktować się z powierzchnią zęba wypływa na dziąsła i zalega tam przez wiele godzin. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli już, to oparzone dziąsła goją się w 1-2 dni.
Czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania za pomocą past kupionych w aptekach i drogeriach?
Pasty zawierają środki ścierające: krzemionki, pył diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady.
Jeżeli ich kilkukrotne użycie daje pacjentowi satysfakcjonujący efekt, to bardzo dobrze. Jednak nie należy tego typu past stosować na stałe, ponieważ grozi to abrazją (czyli starciem) powierzchni zębów, co objawia się ubytkami na wysokości szyjek zębowych. W szczególności osoby, które mają odsłonięte szyjki zębów, czyli te miejsca które już nie są ochraniane twardym szkliwem muszą unikać past ścierających, sprzedawanych jako tzw. wybielające.
Wybielanie profesjonalne polega na wyzwoleniu prostych kontrolowanych procesów chemicznych w obrębie przebarwień które wniknęły w strukturę zębów. Nasze zęby na skutek starzenia się i "złego traktowania" zbierają w swoje mikropory związki organiczne z kawy, herbaty, wina, coli, czerwonych i pomarańczowych soków itd.
Działając naszymi preparatami powodujemy rozłożenie skomplikowanych związków organicznych na CO2 i H2O. Czyli chemicznie rzecz biorąc proces jest bezpieczny i przewidywalny. A kolor zębów staje się biały.
Jak wygląda wybielanie nakładkowe?
Pacjent ma wykonane w gabinecie wyciski zębów. Na ich podstawie w laboratorium przygotowywane są indywidualne dla niego, cienkie, przezroczyste nakładki. Otrzymuje je na kolejnej wizycie wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego o stężeniu 16% . Przymierzamy mu nakładki i informujemy jak aplikować żel.
Wybielać najlepiej jest w nocy, lub nosić nakładki kilka godzin w ciągu dnia. Już po 2 aplikacjach różnica jest widoczna. Żelu wystarcza najczęściej na 2 tygodnie. Nakładki służą pacjentowi długo. W razie konieczności można do nich aplikować preparat przeciw nadwrażliwości pozabiegowej. Po roku pacjent może sobie dokupić 1 strzykawkę preparatu i powtórzyć wybielanie ( wystarcza 1-2 aplikacje by utrzymać efekt). Do nakładek można też aplikować preparaty zawierające fluor w celu profilaktyki próchnicy. Wszystko oczywiście po ustaleniu ze swoim dentystą.
Jak postępować po zabiegu?
Należy unikać pokarmów i napojów przebarwiających przez co najmniej 2 tygodnie. Miejsca usuniętych przebarwień powinny być wypełnione wzmacniającymi szkliwo substancjami mineralnymi znajdującymi się w ślinie, lub dostarczanymi przez pasty i płukanki do pielęgnacji.


 

Osiek nad Notecią